Foreningsaften - Hvordan får vi efterskole-eleverne tilbage i foreningerne?
foreningsaften efterskole

Foreningsaften – Hvordan kan vi få efterskole-eleverne tilbage i foreningerne?

Udgivet 5. februar 2019

“Mangler din forening instruktører? Vi har 180 skønne efterskoleelever, hvor 30 elever netop er uddannede, som vi gerne vil sende tilbage som undervisere eller gymnaster til foreningerne..!”.

Sidste år væltede henvendelser ind på mail fra foreninger som gerne ville deltage i vores foreningsaften. Mange foreninger meldte tilbage at de gerne ville deltage, men de var desværre forhindret i at deltage pga. den korte udmelding. Der kom 15 foreninger fra hele Sjælland og Lolland/Falster, så det var langt mere end hvad vi havde håbet på. I år er vi tidligere ude og foreningerne er inviteret til “Foreningsaften 2019 tirsdag d. 30 april 2019”.

Målet for ‘Foreningsaften’ er at vi skal have vores elever tilbage i foreningerne efter endt efterskolehold som enten gymnaster og/eller instruktører.

Tilmeld din forening på nedenstående formular:

Program tirsdag 30. april 2019

 • 18.30 – Alle elever sidder klar i hallen
 • 18.35 – Velkommen til foreninger/elever og hvorfor vi har lavet dette arrangement?
 • 18.45 – Alle foreninger fortæller ultra kort til alle eleverne om deres foreningen – OBS! max 1 min
   • Eks. Hej… Jeg er fra Slagelse. Vi har et efter-efterskolehold som træner i … hallen hver tirsdag. Vi har brug for 4 springtrænere og en danser. Vi er en glad forening med masser af gode faciliteter og vi laver en masse opvisninger ……….. Kom over og snak med os! ………
 • 19.00 – Foreningsstand
   • Vi sætter cafeborde op rundt i hallen – et bord til hver foreningen. Efter den fælles præsentation skal eleverne ud og besøge jer på standen. Her tænker jeg at I kan lave en større gennemgang og fortælle meget mere om jer selv.
 • 19.30 – SLUT forhåbentlig har I snakket med en masse elever

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!

Har du spørgsmål?

Vi vægter både de boglige og de idrætslige fag højt. Vi har desuden stor fokus på gymnastik, som bruges til at forbedre dig i mange andre fag. Hvis du ikke har fundet svar på alle dine spørgsmål, så har vi lavet en FAQ, hvor du kan finde svar på de mest normale spørgsmål…

Spændende arrangementer

Der er altid fuld fart på SGE. I løbet af året har vi mange spændende arrangementer for både børn og voksne.

Se alle arrangementerne i årskalenderen.