foreningsaften efterskole

Hvordan kan vi få efterskole-eleverne tilbage i foreningerne?

Udgivet 2. april 2023

“Mangler din forening instruktører? Vi har 210 skønne efterskoleelever, hvor 50 elever netop er uddannede, som vi gerne vil sende tilbage som undervisere eller gymnaster til foreningerne..!”.

Målet for ‘Foreningsaften’ er at vi skal have vores elever tilbage i foreningerne efter endt efterskolehold som enten gymnaster og/eller instruktører. Så kom til “Foreningsaften og fortæl om din forening”. I skal “sælge” jeres Efter-efterskoleskolehold eller at I har brug for følgende instruktører.

Datoen er torsdag d. 6. juni 2024

Læs om hele vores projekt med at få eleverne tilbage til foreningerne.

Tilmeld din forening i nedenstående formular:

Program

  • 18:00 – Foreninger kan mødes til opsætning
  • 19.00 – Alle elever sidder klar i Opvisningscenter
  • 19.05 – Velkommen til foreninger/elever og hvorfor vi har lavet dette arrangement?
  • 19.20 – Alle foreninger fortæller ultra kort til alle eleverne om deres foreningen – OBS! max 1 min
    • Eks. Hej… Jeg er fra Slagelse. Vi har et efter-efterskolehold som træner i … hallen hver tirsdag. Vi har brug for 4 springtrænere og en danser. Vi er en glad forening med masser af gode faciliteter og vi laver en masse opvisninger ……….. Kom over og snak med os! ………
  • 20.00 – Foreningsstand
    • Vi sætter cafeborde op rundt i hallen – et bord til hver foreningen. Efter den fælles præsentation skal eleverne ud og besøge jer på standen. Her tænker jeg at I kan lave en større gennemgang og fortælle meget mere om jer selv.
  • 20.30 – SLUT forhåbentlig har I snakket med en masse elever

Eleverne 23/24 kommer fra følgende byer (en by = en elev):

Info om eleverne kommer senere

Der er lukket for kommentarer.

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!

Har du spørgsmål?

Vi vægter både de boglige og de idrætslige fag højt. Vi har desuden stor fokus på gymnastik, som bruges til at forbedre dig i mange andre fag. Hvis du ikke har fundet svar på alle dine spørgsmål, så har vi lavet en FAQ, hvor du kan finde svar på de mest normale spørgsmål…

Spændende arrangementer

Der er altid fuld fart på SGE. I løbet af året har vi mange spændende arrangementer for både børn og voksne.

Se alle arrangementerne i årskalenderen.