sorø gymnastikefterskole

Information om overfaldet i november

Udgivet 26. april 2023

Tilbage i november 2022, var en af vores elever udsat for overfald på skolens område. 

Vi er netop blevet bekendt med, at der er rejst sigtelse mod en 32-årig mand i sagen fra Kirkerup, sagen om Emilie Meng og overfaldet på vores elev.

Vi har siden november være påvirket af overfaldet og mange elever har været utrygge ved at bevæge sig alene rundt i området. Vi har løbende haft samtaler med flere elever, som har haft behov for at vende de tanker, der er opstået i forbindelse med overfaldet.

Efter nyheden om, at der er rejst sigtelse mod den 32-årige mand, samlede vi hurtigt alle eleverne for at informere dem. Vi er rystet, men også lettet over, at der er skred i sagen. Eleverne har fået at vide, at det er helt normalt med en eller anden følelsesmæssig reaktion, i forbindelse med sigtelsen. Reaktionerne er forskellige og vi vil naturligvis give eleverne ekstra mulighed for at tale med en voksen. Elevernes forældre er ligeledes informeret om sigtelsen. 

Vi vil som altid have nærvær og sammenhold i højsæde for elever og personale. Vores tanker går til pigen og hendes familie, derudover til de berørte i sagerne fra Kirkerup og Emilie Meng.

Vi ved ikke mere om sagen, end hvad offentligheden ved og henviser derfor til politiet, for yderligere informationer.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!

Har du spørgsmål?

Vi vægter både de boglige og de idrætslige fag højt. Vi har desuden stor fokus på gymnastik, som bruges til at forbedre dig i mange andre fag. Hvis du ikke har fundet svar på alle dine spørgsmål, så har vi lavet en FAQ, hvor du kan finde svar på de mest normale spørgsmål…

Spændende arrangementer

Der er altid fuld fart på SGE. I løbet af året har vi mange spændende arrangementer for både børn og voksne.

Se alle arrangementerne i årskalenderen.