Livredder klar til at gå i vandet

Når sikkerheden skal være i top!

Udgivet 12. oktober 2017

For at vi kan skabe de bedste oplevelser for vores elever, er det vigtigt at vores lærere altid er opdateret på sikkerheden. Inden årgang 17-18 startede blev lærerne undervist i Åbent-vand Livredderprøven. Vi tog en hel dag ud af skemaet for at blive uddannet livreddere. Det var en utrolig lærerig dag med førstehjælp og anvendelse af hjertestarter. Efter førstehjælpskurset kørte vi alle til Tystrup sø, hvor vi hoppede i vandet og lavede alverdens træningsøvelser, tests og prøver. Alle lærerne bestod kurset og de kan nu kalde sig livreddere. Det var en lærerig dag, men faktisk var der også en del teambuilding lærerteam imellem. Så kurset var ski… godt på flere punkter…

Tak til vores helt egen Lasse Nielsen for kurset. Lasse er uddannet til at undervise på livredderuddannelsen og han har varetaget hele undervisningen.

Bestået livreddere

Info om Åbent-vand prøven

Åbent-vand Underviserprøven henvender sig til undervisere og vejledere, som gennemfører vandaktiviteter i åbent-vand, herunder sejladsaktiviteter og badeudflugter til stranden. Herudover henvender Åbent-vand Underviserprøven sig til personer, der dyrker aktiviteter på åbent-vand. Det kan være søspejdere, surfere, kano- og kajakroere, triatleter og åbent-vandsvømmere.

Prøvens krav

Afvikles i åbent-vand.

Våddragt og svømmebriller er tilladt.

 • 200 m svømning.
  – Minimum 50 m polocrawl.
 • To på hinanden følgende dykninger.
  – Minimum dybde 2 m opsamle let anker for enden af reb til bøje.
 • Redning af panisk nødstedt 15 m fra land ved hjælp af flydemiddel.
 • Redning af træt svømmer 50 m fra land ved hjælp af board – Padle til land ved fælles hjælp.
 • Redning af bevidstløs svømmer 50 m fra land ved hjælp af flydemiddel.
 • Ophaling eller nødflytning med hjælper, påbegyndelse af HLR, afsluttes med stabilt sideleje.
 • Håndtering af nakkeskade.
 • Et medie simulerer en skade på nakken ved at ligge livløst i vandover aden på lavt vand. Mediet er ved bevidsthed.
 • Livredderen demonstrerer et nakke-hoved-hold på mediet eller stabiliserer – i samarbejde med hjælpere – mediet ved hjælp af spineboard.
 • Håndtering af nakkeskader diskuteres.
 • Mundtlig overhøring i strandforhold og sikkerhedsforanstaltninger ved aktiviteter i åbent-vand

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!

Har du spørgsmål?

Vi vægter både de boglige og de idrætslige fag højt. Vi har desuden stor fokus på gymnastik, som bruges til at forbedre dig i mange andre fag. Hvis du ikke har fundet svar på alle dine spørgsmål, så har vi lavet en FAQ, hvor du kan finde svar på de mest normale spørgsmål…

Spændende arrangementer

Der er altid fuld fart på SGE. I løbet af året har vi mange spændende arrangementer for både børn og voksne.

Se alle arrangementerne i årskalenderen.