Partnerskab med TeamGym Landsholdene - Oplev deres træning..!
Partnerskab TeamGym Landshold

Partnerskab med TeamGym Landsholdene – Oplev maskinrummet hos TeamGym Landsholdene

Udgivet 20. juni 2018

Til TeamGym foreninger

Sorø Gymnastikefterskole har indgået en partnerskabsaftale med GymDanmark i forbindelse med arbejdet omkring de danske TeamGym landshold. Landsholdene skal til Europamesterskaberne i Portugal til oktober og vi håber selvfølgelig på en masse medaljer til Danmark!

Sorø Gymnastikefterskoles TeamGym-linje tager også afsted til Portugal, hvor eleverne skal opleve mesterskaberne og træne i en lokal gymnastikklub i Lissabon. Vi håber vores elever mærker TeamGym kulturen og oplever suset ved et sådant mesterskab.

Læs mere om vores linjefagsture til udlandet.

Mange instruktører oplevede maskinrummet hos TeamGym Landsholdene

Landsholdene har trænet på Sorø Gymnastikefterskole henover august-september. I den forbindelse har vi inviteret en del TeamGym instruktører ned på skolen, hvor de havde mulighed for at sidde med på sidelinjen, når landsholdene trænede. Det var et tilbud, om at observere og iagttage hvordan, der arbejdes i maskinrummet, når nogen af Danmarks bedste trænere og gymnaster arbejder i en helt almindelig træningssituation.

Trænerne for de forskellige hold fortalte om fokuspunkter for deres træning og uddybning af de bagved liggende tanker. Der blev stillet en del spørgsmål undervejs og efter træningen.

Læs mere om TeamGym landsholdene…

Vi ønsker alle TeamGym-landsholdene held og lykke til EM 2018 i Portugal. God fornøjelse.

 

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!

Har du spørgsmål?

Vi vægter både de boglige og de idrætslige fag højt. Vi har desuden stor fokus på gymnastik, som bruges til at forbedre dig i mange andre fag. Hvis du ikke har fundet svar på alle dine spørgsmål, så har vi lavet en FAQ, hvor du kan finde svar på de mest normale spørgsmål…

Spændende arrangementer

Der er altid fuld fart på SGE. I løbet af året har vi mange spændende arrangementer for både børn og voksne.

Se alle arrangementerne i årskalenderen.