Partnerskab med TeamGym Landsholdene – Oplev maskinrummet hos TeamGym Landsholdene – Sorø Gymnastikefterskole
Partnerskab TeamGym Landshold

Partnerskab med TeamGym Landsholdene – Oplev maskinrummet hos TeamGym Landsholdene

Udgivet 20. juni 2018

Til TeamGym foreninger

Sorø Gymnastikefterskole har indgået en partnerskabsaftale med GymDanmark i forbindelse med arbejdet omkring de danske TeamGym landshold. Landsholdene skal til Europamesterskaberne i Portugal til oktober og vi håber selvfølgelig på en masse medaljer til Danmark!

Sorø Gymnastikefterskoles TeamGym-linje tager også afsted til Portugal, hvor eleverne skal opleve mesterskaberne og træne i en lokal gymnastikklub i Lissabon. Vi håber vores elever mærker TeamGym kulturen og oplever suset ved et sådant mesterskab. Læs mere om vores linjefagsture til udlandet.

Oplev maskinrummet hos TeamGym Landsholdene

Landsholdene træner jævnligt på Sorø Gymnastikefterskole henover august-september. I den forbindelse vil vi gerne invitere TeamGym instruktører ned på skolen, hvor I har mulighed for at sidde med på sidelinjen, når landsholdene træner. Det skal på ingen måder ses som et seminar eller kursus. Men i stedet et tilbud, om at observere og iagttage hvordan, der arbejdes i maskinrummet, når nogen af Danmarks bedste trænere og gymnaster arbejder i en helt almindelig træningssituation.

Trænerne for de forskellige hold vil indlede deres moduler, med en kort forklaring om fokuspunkter for deres træning, uddybe bagved liggende tanker og I vil have mulighed for at stille spørgsmål undervejs og efter træningen. Trænerne kan ikke på nuværende tidspunkt melde ud hvilke hold, der træner hvilke moduler hvornår, men der vil højst sandsynlig både foregå træning i spring, momenter og rytmeserie i det afsatte tidsrum. Når vi nærmer os weekenderne, vil vi skrive et mere præcist program for dagen.

Er du/I interesseret i at komme til Sorø Gymnastikefterskole en af de flg. lørdage, så tilmeld dig i nedenstående modul.

Vi håber I finder tilbuddet relevant og I vil deltage i dagen.

Læs mere om TeamGym landsholdene…

Træningsdatoer for Landsholdene

Lørdag d. 18. august (13.00 – 17.00)

  • Senior damer
  • Junior drenge
  • Junior mix

Lørdag d. 1. september (13.00 – 17.00)

  • Senior dame
  • Senior herre

Lørdag d. 15. september (13.00 – 17.00)

  • Junior piger
  • Junior drenge

I hvilken forening er du instruktør?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dit ophold

På SGE sammensættes dit ophold af linjefag, valgfag og boglig undervisning. Sådan vælger du linjefag og valgfag.

Desuden har du fællesgymnastik og drenge- eller pigegymnastik. Alle elever deltager i opvisningen.

Hver årgang kommer på en obligatoriske skitur og linjefagstur.
Vi glæder os til at se dig!